50-lecie istnienia Domu

W dniach 13 i 14 października 2014 roku hucznie obchodziliśmy 50-lecie istnienia Domu. Gościliśmy przedstawicieli władz wojewódzkich i Miasta st. Warszawy, instytucji współpracujących z nami, przedstawicieli organizacji pozarządowych, sąsiadów i przyjaciół. Obchody trwały dwa dni. Były przemówienia, były suto zastawione stoły, były występy, tańce i …

Oto wspaniałe przemówienie naszej niezwykłej Pani Dyrektor:

Witam państwa aligancko i z fasonem. Powód to nie byle jaki, bo aż 50 lat istnienia Domu na ul. Wójtowskiej 13. Niewiele Domów może się pochwalić takim stażem.

Nasz Dom miał trzech Dyrektorów.

Pierwszym z nich był słynny prozaik Stanisław Benski. Jego książki „Jeden dzień” i „Cesarski pałac” opisują pensjonariuszy Domu przy ul. Wójtowskiej. Zadziwia podobieństwo tamtych Pensjonariuszy i dzisiejszych Mieszkańców Domu. Jak widać klimat Domu jest wciąż taki sam i daje naszym Mieszkańcom, to co najważniejsze. Daje im „Dom”.

Drugim Dyrektorem Domu był mój poprzednik Pan Waldemar Dybała, którego witam najserdeczniej.

Dom został wybudowany na początku lat 60-tych przez Centralny Żydowski Komitet Pomocy Społecznej działający przy Towarzystwie Społeczno Kulturalnym Żydów w Polsce. Na mocy porozumienia z listopada 1964 Towarzystwo przekazało Dom na rzecz Prezydium Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy. W tym miejscu witam serdecznie przedstawicieli władz miasta Warszawy.

Szanujemy tradycję Domu i jego „korzenie”. Niedawno odwiedził nas młody człowiek z Izraela, który jako mały chłopiec przebywał tu z matką. Na „gwiazdkę przysłał nam cukierki z Jerozolimy. Powiesiliśmy je na naszej Bożonarodzeniowej choince. Jak widać idea tego Domu łamie wszelkie podziały. Dlatego z radością witam przedstawicieli Gminy Żydowskiej i Towarzystwa.

Kiedy obejmowałam kierownictwo Domu pierwsze działania skupiły się na zarejestrowaniu jednostki. Stało się to w roku 2010, kiedy to założono księgę wieczystą i dostosowano Dom do obowiązujących standardów.

1 grudnia 2010 r. Wojewoda Mazowiecki dokonał wpisu Domu w Rejestr Domów Pomocy Społecznej Województwa Mazowieckiego pod pozycją nr 63.

Działalność Domu jest bardzo szeroka., ale jak śpiewali Beatlesi: „nie udało by się nam bez pomocy przyjaciół. Dlatego witam serdecznie wszystkich przyjaciół Domu. Szkoły, Stowarzyszenia, Zgromadzenia, Instytucje, które na co dzień są z nami w bliskim kontakcie.

Historia tego Domu jest wciąż obecna w jego murach.

Dzisiaj nadal specyficzna atmosfera, wspomnienia młodzieńczych lat i otoczenie sprawiają że jest to miejsce ciepłe, urokliwe i nie zapomniane. Dzięki temu wszyscy czują się tu jak w jednej wielkiej rodzinie. Mieszkańcy są otoczeni troskliwą opieką, szacunkiem należnym ich wiekowi i przebytym doświadczeniom. Nikt kto tu przyjdzie nie pozostanie bez opieki, serca i życzliwości personelu.

         Stanisław Benski pisał: „Personel stara się stworzyć pensjonariuszom domową atmosferę, lekarze troszczą się o zdrowie swoich pacjentów, a pielęgniarki są uprzejme i taktowne. Rytm życia wyznaczają mieszkańcom domu opieki godziny posiłków i ciszy nocnej, dni tygodnia nie mają znaczenia, gdyż każdy z nich jest podobny do poprzedniego. „ Tym rytmem bije serce Domu do dziś.